Search

گزارشی از جشنواره‌ی فیلم لاهه
منصوره شجاعی

کشور کوچک هلند، مبتکر و میزبان جشنواره‌های بزرگی در عالم سینماست که از میان آنها می‌توان به جشنواره‌های روتردام، آمستردام و جشنواره‌ی فیلم‌های کنشگرانه در لاهه اشاره کرد که این آخری به جشنواره‌ی «مسئله بر پرده» شهرت دارد. «مسئله بر پرده» نوعی افشاگری است از نقض حقوق بشر در کشورهای جهان، پلی میان هنر و عمل اجتماعی، جشنواره‌ای برای نمایش هنر مبارزه!

امسال این جشنواره به علت محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا از ۱۶ تا ۲۵ آوریل به صورت آنلاین برگزار شد و صرفاً کاربران ساکن هلند به این فیلم‌ها دسترس داشتند. رسانه‌های معتبر هلندی، از جمله رادیو ۱، شبکه‌ی ان‌آرسی و روزنامه‌ها و مجلاتی مثل «فولکس کراننت» و«تروو»، اخبار این جشنواره را به طور گسترده پوشش دادند.

از میان 50 فیلم داستانی و مستند ارائه‌شده در این جشنواره، 30 فیلم برای نخستین بار در دنیا به نمایش درآمدند. این فیلم‌ها بر اساس شش مسئله تقسیم‌بندی شده بود:


کنشگر: فیلم‌هایی درباره‌ی مدافعان حقوق بشر

لنز عدالت: فیلم‌هایی درباره‌ی حاکمیت قانون و عدالت

مسئله بر پرده: فیلم‌های حقوق بشریِ تولید شده توسط هلند

«آینده از آنِ توست»

«عشق از آنِ توست»

«قدرت از آنِ توست»

فیلم‌های این بخش شامل بخش مسابقه و جوایز بین‌المللی نبود اما «جایزه‌ی دانشجویان»، «جایزه‌ی داوران فیلم‌های مستند»، «جایزه‌ی داوران فیلم‌های داستانی» سه جایزه‌ی محلی جشنواره بود که به فیلم‌هایی در این گروه اهدا شد.

فیلم‌های بخش مسابقه و جوایز بین‌المللی

در روز پایانی جشنواره، هئیت شش نفره‌ی داوران بین‌المللی که افرادی از بخش هنری سازمان عفو بین‌الملل نیز در میان آنها بودند، شش فیلم مستند و داستانی را که در بخش مسابقه و در چارچوب سه مسئله‌ی اصلی جشنواره بودند به عنوان برنده معرفی کردند.

فیلم مستند «پروازی بلند» به کارگردانی «سلینا ایشر» جایزه‌ی اصلی «کنشگر» را از آن خود کرد. این فیلم با الهام از زندگی «تئودورا دلاکارمن» ساخته شده است. او در ال سالوادور به علت به دنیا آوردن نوزادی مرده به قتل عمد متهم و به سی سال زندان محکوم شد. او در زندان با زنانی با اتهام‌های مشابه آشنا شد و همراه آنان برای به دست آوردن حق باروری مبارزه کرد.

فیلم «شب سلاطین» ساخته «فیلیپ لاکوته» شایسته‌ی دریافت جایزه‌ی «لنز عدالت» شناخته شد. این فیلم حکایت مرد جوان خجالتی‌ای است که در زندان عادی از سوی زندانیان خطرناک تهدید می‌شود و به اصطلاح زندانیان خلافکار باید «قصه‌گوی» آنها شود ــ که به تجاوز و تهدید به مرگ اشاره دارد. این فیلم به ابتکارات این جوان برای نجات از این وضعیت خطرناک می‌پردازد.

فیلم مستند «سایه‌بازی» ساخته‌ی مشترک «ایفای بلانکفورت» و «الس فان دریل»، جایزه‌ی اصلی «مسئله بر پرده» را از آنِ خود کرد. حکایت گروهی از نوجوانان کشورهای فقیر که به دلیل مشکلاتی نظیر جنگ،‌ فقر و سرکوب از کشورهای خود گریخته‌اند و در تلاش برای یافتن سرپناهی در کشورهای اروپایی هستند. روایتی از مصائب و استثمار، استقامت و انسانیت، داستانی که به قول هیئت داوران و سازندگان هلندی فیلم نباید از نگاه اروپاییان دور بماند.

فیلم‌های بخش جوایز هلند

فیلم مستند «هوای منو داشته باش»، ساخته‌ی «فریدا پاشا» برنده‌ی جایزه‌ی «داوران فیلم‌های مستند» شد. این فیلم مستندی تأثیرگذار درباره‌ی تجربیات یک گروه درمانی و مددکاری است که در یکی از مراکز نگهداری بیماران لاعلاج سرطانی در دهلی کار می‌کنند. تلاش این گروه از یک سو متمرکز بر حفظ کرامت انسانیِ بیمار تا آخرین لحظه‌ی حیات اوست و از سوی دیگر می‌کوشند تا خانواده‌ی بیمار را برای پذیرش مرگ اجتناب‌ناپذیر عزیزشان آماده کنند.

فیلم داستانی «کجا می‌روی، آیدا؟» ساخته‌ی «یاسمیلا زبانیچ» جایزه‌ی «داوران فیلم‌های داستانی» را به دست آورد. این فیلم درامی تأثیرگذار در مورد نسل‌کشی مسلمانان بوسنیایی در سربرنیستا است. آیدا به عنوان مترجم سازمان ملل در پایگاه سربازان ارتش هلند کار می‌کند. انفعال نیروهای پاسدار صلح سازمان ملل در برابر این کشتار گسترده و قتل‌عام اهالی سربرنیستا، از جمله شوهر و دو پسر آیدا، او را با بحرانی بی‌سابقه روبه‌رو می‌کند.

فیلم داستانی «گاگارین»، ساخته‌ی مشترک «فانی لیوتار» و«ژرمی تروییل» جایزه‌ی منتخب دانشجویان دانشگاه لایدن را از آنِ خود کرد. «یوری» شانزده ساله یکی از ساکنان شهرک رو به ویرانیِ گاگارین است. در حالی که دیگران آماده‌ی تخلیه کردن محل هستند، یوری با قدرت تخیل خارق‌العاده درباره‌ی زندگی در گاگارین خیال‌بافی می‌کند.

ویژگی‌های جشنواره‌ی امسال از دو منظر جهانی و ایرانی

جشنواره‌ی امسال نه فقط از نظر شکل برگزاری بلکه از لحاظ محتوا نیز با جشنواره‌های پیشین تفاوت داشت:

برای اولین بار، نشستی سه‌روزه با حضور فیلم‌سازان، ‌سازمان‌های غیردولتی و سرمایه‌‌گذاران و تهیه‌کنندگان سینما به منظور بررسی امکانات همکاری مؤثر برگزار شد.

برنامه‌ریزی جشنواره، انتخاب فیلم‌ها،‌ دعوت از داوران و کارشناسان معتبر، و طراحی