Search

خود آگاهی چیست؟ و چطور می توان این توانایی را داشت ؟


خودآگاهی داشتن به این معنی است که شما شناخت دقیقی از شخصیت خود، که شامل توانایی ها و نقاط ضعف، افکار و اعتقاداتتان ، احساسات و محرک های شما می باشند، دارید.اگر خودآگاه باشید، راحت تر می توانید دیگران را بفهمید و تشخیص دهید که آن ها شما را چگونه آدمی می بینند.


بسیاری از افراد فکر می کنند که حس خودآگاهی سالمی دارند، ولی بهتر است که به میزان سنجش نسبی خود نگاهی بیندازید، تا ببینید در مقایسه با دیگران شما در کجا قرار دارید. خودآگاهی به شما این فرصت را می دهد تا در رفتار و عادات شخص خاصی ، تغییر ایجاد کنید.

زمانی که در حال توسعه خودآگاهی خود هستید ، افکار و برداشت هایتان شروع به تغییر می کند. این تغییر در وضعیت فکری ، موجب دگرگونی احساساتتان می شود و هوش احساسی شما را افزایش می دهد ،که برای دستیابی به موفقیت کلی ، فاکتور خیلی مهمی است که به جزئیات کامل و روش هایی در زمینه کسب آن در ادامه این بخش از نمناک پرداخته شده است.


راه های افزایش خود آگاهی در خود

فواید و تاثیرات فوق العاده خود آگاهی در شما

خودآگاه شدن اولین قدم برای پدید آوردن زندگی مورد علاقه تان است ؛ این مساله، به شما کمک می کند تا به احساسات و علایقتان و نحوه ای که احساساتتان به شما در زندگی کمک می کند، توجه کنید.

می توانید تشخیص دهید که احساسات و افکارتان،شما را به کجا می برند و در صورت لزوم تغییراتی ایجاد کنید زمانی که از تفکرات، کلمات، احساسات و رفتارتان آگاه باشید ، می توانید مسیر زندگیِ آینده ی خود را تغییر دهید.

چگونه این سوال با ساختن عادت های مثبت ارتباط دارد؟

خودآگاهی اولین مرحله ی ضروری برای کنترل زندگی، خلق کردن چیزی که می خواهید و تسلط یافتن بر آینده است. جاهایی که انتخاب می کنید تا انرژی ، احساسات و شخصیتتان را در آنجا متمرکز کنید و واکنش های شما ، آخر مسیر زندگی شما را نشان می دهد.

زمانی که خودآگاه هستید ، متوجه می شوید که افکار و احساساتتان شما را به کجا راهنمایی می کنند. و به شما اجازه می دهد تا کنترل امور را در دست داشته باشید و در صورت لزوم تغییراتی ایجاد کنید.

این تغییر ممکن است ، تغییر احساساتتان ، رفتارتان، یا شخصیتتان باشد. تا رسیدن به این موقعیت، شما برای ایجاد تغییر در مسیر زندگیتان ، مشکلات زیادی خواهید داشت.
چگونه خودآگاهی را افزایش دهیم؟ 8 راه برای ایجاد خود آگاهی در خود

1. به خود، بی طرفانه نگاه کنید:این که خودتان را همانگونه که هستید ببینید ، کار خیلی سختی است ولی اگر حقیقتا سعی کنید ، تلاش برای شناخت خود واقعا قابل ستایش است. زمانی که بتوانید خود را بی طرفانه ببینید، یاد میگیرید خود را بپذیرید و راه های پیشرفت در آینده را پیدا کنید.

پس راحت ترین راه برای شروع چیست؟ سعی کنید فهم و ادراک کنونی خود را با نوشتن ادراک و احساساتتان بشناسید. شاید فکر کنید در این کار خوب هستید یا برای پیشرفت به آن احتیاج دارید. در مورد چیزهایی که به آن ها افتخار می کنید و یا چیز هایی که کسب کرده اید، فکر کنید. به کودکی و مواردی که مرور آن شما را خوشحال می کند بیاندیشید.

چه چیزهایی تغییر کرده اند و چه چیزهایی مثل سابق باقی مانده اند؟

دلیل تغییرات چه هستند؟

از دیگران بخواهید احساسشان را نسبت به شما بیان کنند و چیزی که می گویند را عمیقا بپذیرید. درآخر شما به یک برداشت جدید از خود و زندگیتان دست پیدا می کنید.

خود را همانگونه که هستید بپذیرید

2. یک دفتر وقایع روزانه داشته باشید:

شما می توانید هر چیزی داخل این دفتر بنویسید، حتی اگر به هدف های شما ربطی نداشته باشند. نوشتن اهداف بر روی کاغذ، ذهن شما را از این ایده ها رها می کند و فضایی برای ایده های جدید آزاد می کند.

هر شب زمانی را برای نوشتن افکار و احساساتتان ، موفقیت ها و ناکامی هایتان اختصاص دهید. ا